6/4/20

Un mesaj pentru toti studentii de nivel GCSE, AS si A din această vara

Intelegem cat de nelinistitoare au fost saptamanile trecute pentru voi, de cand am anuntat ca examenele au fost anulate in aceasta vara si ca astepti urgent noutati. Am vrut sa va anuntam ce demersuri facem noi pentru a va oferi note.  Scopul nostru principal in acest sens este de a fi corecti fata de studenti in vara aceasta si de a va asigura că nu sunteti dezavantajati in procesul vostru a de aplica pentru Sixth Form, Colegiu, Universitate, ucenicie,  cursuri sau un loc de munca din cauza acestor conditii fara precedent.

Cum vor fi calculate notele?

Scolii sau colegiului tau i se vor solicita sa trimita comisiei de examinare doua lucrari pentru fiecare subiect/materie de studiu, pe baza a ceea ce stiu despre munca si realizarile tale:• nota pe care credem ca ar fi cel mai probabil să o obtineti dacă predarea, invatarea si examenele s-ar fi intamplat asa cum a fost planificat.• in cadrul fiecarei materii (subiect de studiu), ordinea studentilor in scoala sau colegiul tau, in functie de performanta, pentru fiecare nota. Aceste informatii vor fi utilizate pentru standardizarea hotărârilor – permitand o reglare perfecta a standardului aplicat in scoli si colegii.Scoala sau colegiul tau vor avea in vedere o serie de lucruri precum rezultatele muncii la clasa si temele; rezultatele pe care le-ati obtinut pentru diferite lucrari si notele obtinute la examinarile Mock; orice evaluare de tip non-examinare sau cursuri pe care le-ati urmat; si progresul general pe parcursul cursului.Aceste informatii ne vor permite, cu ajutorul comisiilor de examen, sa standardizam notele in scoli si colegii, pentru a ne asigura ca, pe cat posibil, rezultatele sunt corecte si ca elevii nu sunt nici avantajati nici dezavantajati, deoarece scolile sau colegiile lor sunt mai generoase sau mai rigide decat altele atunci cand se vor decide notele. Asta inseamna ca nota finala pe care o vei primi poate sa fie diferita de cea pe care scoala sau colegiul tau o trimite la comisia de examinare. Trebuie sa completez noi lucrari pentru scoala/colegiu pentru a a obtine nota?Scoala sau colegiul tau nu este obligat să stabileasca examene Mock suplimentare sau teme pentru  centrul de evaluare a notelor si nu vei fi dezavantajat daca nu ai avut lucrari stabilite sau nu ai reusit să finalizezi nici o lucrare data dupa inchiderea scolilor. Pot vedea notele pe care scoala / colegiul le depune pentru mine?Nu, aceste informatii vor fi confidentiale. Va rugam sa nu solicitati profesorilor dvs. sau nimanui de la scoala sau colegiul dvs. sa va spuna notele pe care le vor trimite la comisiile de examinare sau unde v-au plasat in ordinea studentilor; acestia nu vor avea voie sa impartaseasca aceasta informatie cu tine. Sunt un candidat cu studiu in privat – ce inseamna asta pentru mine?Daca sunteti un candidat care a studiat in privat (de exemplu, studiu la domiciliu, invatare la distanta sau studiati independent), centrul cu care aplicati ar trebui sa va includa in cazul in care directorul sau profesorul conducator este increzator ca ei si celelalte cadre didactice au primit suficiente dovezi privind realizarile tale astfel incat sa poata sa emita o judecata obiectiva. In acest moment evaluam urgent daca exista optiuni alternative pentru acei studenti care nu au o relatie existenta cu un centru de evaluare si care au nevoie de rezultate in aceasta vara pentru a merge mai departe. Din pacate, este putin probabil sa fie posibil acest lucru pentru toti in sistem educational privat, unii dintre ei, in schimb, vor fi nevoiti sa sustina examene in toamna pentru a obtine notele.Apreciem ca aceasta este o problema reala pentru candidatii in sistem educational privat si vom oferi o actualizare cat mai curand posibil. Am solicitat organizatiilor care reprezinta universitatile si colegiile FE sa ia in considerare pasii pe care furnizorii ar putea sa le faca atunci cand vor lua deciziile de admnitere in aceasta vara pentru orice candidat din sistemul educational privat care nu primesc o nota. Ne-au spus ca ei cred ca institutiile educationale vor lua in considerare o serie de alte dovezi si informatii pentru acesti studenti, care sa le permita sa progreseze acolo unde este posibil.  Cand voi primi rezultatele mele?Lucram din greu pentru a obtine rezultate cat mai curand posibil – rezultatele nu vor fi amanate dupa data la care sunt asteptate in August și, in mod ideal, vor putea fi emise putin mai devreme, astfel incat sa puteti avea certitudinea de care aveti nevoie. Pot sa sustin exemenele alta data?Lucram cu comisii de examinare pentru a oferi examene suplimentare in perioada de toamna, cat mai curând posibil. Va vom anunta despre aceasta in saptamanile urmatoare.Informațiile pe care le-am publicat se refera la examenele GCSE, AS și A plus Extended Project Qualification (Calificari extinse pentru Proiecte) si Additional Extension Awards la matematica. Puteti afla mai multe detalii despre calificarile acestea si studentii care sunt inclusi precum si  aranjamentele actuale pentru cei care nu sunt inclusi in aceste doua categorii, in indrumarea noastra detaliata; impreuna cu raspunsurile la alte întrebari pe care le-ati putea avea dvs. si parintii dvs.Vom continua sa ne actualizam indrumarile indata ce avem informatii noi, inclusiv pentru a oferi detalii despre calificarile profesionale si tehnice, asa ca va rugam urmariti informatiile de pe site-ul nostru.Va asiguram ca notele pe care le veti primi vara aceasta vor arata exact ca cele oferite in ani anteriori si vor avea aceeasi importanta pentru Universitati, Colegii si angajatori, in asa fel incat sa va puteti continua planurile de viata asa cum au fost ele stabilite. Cu cele mai bune urări,

Sally Collier

Chief Regulator, Ofqual

Term Dates

School News

Student Handbook

Photo Gallery

School Website Design by Blue Apple Education