23/10/2020

Reintoarcerea la scoala

Multumim tuturor pentru sprijinul acordat in aceasta prima parte a trimestrului scolar. Au fost foarte multe schimbari in sistemul nostru atat pentru studenti cat si pentru angajatii scolii in a invata si a urma indeaproape cele trei principii ale noastre (3Rs): Pregatit (Ready), Respect, Responsabil.

Uniforma scolara

In urmatoarea parte a trimestrului vom pune accent pe uniforma scolara.

Elevii nostri trebuie sa vina la scoala purtand uniforma corecta, incluzand pantofi pentru scoala, cu exceptia momentului in care au Educatie Fizica (P.E) caz in care vor veni purtand echipamentul pentru Educatie fizica dar purtand sacoul peste tricoul/bluza de echipament. Atunci cand este frig, elevilor le este permis sa poarte uniforma scolara peste echipamentul de educatie fizica, inlcuzand un pulovar simplu, negru.

Pulovarele care au gluga nu sunt permise a fi purtate in scoala si vor fi confiscate dupa vacanta. Acest aspect include si atunci cand elevii au Educatie Fizica. Detalii complete despre uniforma scolara puteti gasi accesand urmatoarea legatura: School uniform

Studentii din Sixth Form trebuie sa urmeze regulile privind codul lor vestimanetar Sixth Form dress code

La fel ca si in acest trimestru, mastile trebuie purtate atunci cand elevii sunt in scoala. Elevii trebuie sa aibe doua masti, un pe care o poarta si una de rezerva. Elevii trebuie sa urmeze ghidul national de conduita si sa poarte aceste masti oricand sunt in prezenta unor persoane cu care nu locuiesc in aceeasi casa. Multumim tuturor elevilor care poarta mastile si ne ajuta sa ne mentionem pe toti in siguranta.

Parte din uniforma scolara face parte si intregul echipament scolar care include planificatorul (agenda elevului), calculator de mana si penarul cu toate instrumentele de scris necesare. Ghidul complet cu tot ce au nevoie elevii nostri, in fiecare zi, il puteti gasi in manualul scolii. Studentii nu ar trebui sa imprumte unii de la altii echipamentul scolar. Student handbook

Parent Pay

Daca inca nu ati activat inca contul Parent Pay pentru copilul dvs. acest lucru este obligatoriu pana la data de 2 Noiembrie, cand elevii se reintorc la scoala din vacanta. Acesta este singurul mod prin care elevii pot cumpara mancare, pot plati pentru uniforma sau pentru vizitele educationale.

La urmatoarea legatura gasiti informatii despre cum puteti activa acest cont:  How to activate parent pay

Daca aveti nevoie de asistenta si sprijin in acest sens va rugam sa ne trimiteti un email

parentpayenquiries@moseley.bham.sch.uk  sau sunati 0121 566 6444.

Invatarea de acasa

Fiecare elev a primit instructiuni despre cum functioneaza TEAMs care este utilizat acum de catre profesorii nostri pentru transmiterea temelor, lectiilor daca elevii nu sunt la scoala sau alte resurse ajutatoare pentru elevi astfel incat acestia sa tina ritmul si sa nu piarda elemente esentiale invatarii lor.

Toti elevii ar trebui sa aibe acces la fie un laptop, laptop cu sistem Chrome sau un calculator de acasa in asa fel incat sa poata accesa lectiile. Acest lucru este o investitie in viitorul lor. Telefoanele sau tabletele ofera doar partial capacitate elevilor de a lucra de acasa., de a-si face temele. Laptopurile pot fi cumparate pentru o suma de aproximativ £200.

Evaluarile

Fiecare elev va fi evaluat in perioada urmatoare pentru a ne asigra ca nu exista discrepante in procesul educational. Rugam asadar ca fiecare elev sa recapituleze pentru aceste evaluari, folosind tehnicile care au fost prezentate la clasa, de catre profesorii lor.

Elevii din anul 11 vor avea simularile pentru examene (PPEs) si ei trebuie sa recapituleze urmand ghidul care le-a fost deja transmis precum si completarea pachetului de revizuire.

Elevii trebuie sa fie seriosi in ceea ce priveste recapitularea si sa pregateasca pentru acestea. Acest lucru le va permite sa nu aibe probleme la examenele finale, GCSE din vara anului viitor.

Aducerea si preluarea elevilor de la scoala

Daca va aduceti copiii la scoala sau daca veniti sa ii preluati, va rugam sa stabiliti cu acestia ca acest lucru sa fie facut la o distanta fata de scoala sau sa ii asteptati pe trotuar in zona pavilionului de Cricket. Acest lucru va permite ca zona din fata scolii sa nu fie prea aglomerata permitand altor elevi sa paraseasca in siguranta scoala iar distanta de 2 metri intre persoane sa fie respectata.

Va reamintim ca exista recomandarea ca elevii sa vina la scoala pe jos sau cu bicicleta. Transportul cu masina sa fie facut doar in situatia in care este necesar acest lucru iar persoanele din masina sa fie doar persoanele cu care locuiti in aceeasi casa/ bula sociala.

Rugam ca toti parintii sa urmeze indeaproape regulile privind Circulatia pe drumurile publice si va rugam sa nu creati tulburari vecinilor nostri.

Actualizari scolare despre COVID 19

Saptamana trecuta ne-au fost aduse la cunostiinta existenta unor cazuri positive de COVID19 in anul 9 si anul 8. O singura clasa a fost identificata ca si contact in fiecare bula  si au fost sfatuiti sa ramana acasa pana in data de 30 Octombrie.

Daca dvs nu ati fost sfatuiti de catre noi sau de catre NHS sa va auto-izolati, copilului dvs ii este permis sa paraseasca casa si sa se bucure de vacanta in concordanta cu ghidul national.

Daca copilul meu nu se simte bine?

Aceasta iarna va aduce nenumarate provocari in determinarea daca simptomele prezentate sunt specific COVID19, simptome specific unei gripe sezoniere sau o raceala generala. Atunci cand elevii au simptome usoare elevii ar trebui sa continue sa vina la scoala.

Principalele simptome ale COVID19 sunt:

  • Temperatura ridicata – la atingerea in zona pieptului sau pe spate (nu este necesara masurarea temperaturii)
  • Tuse noua sau persistenta – asta insemnand o tuse ce dureaza mai mult de ora sau cel putin 3 episoade de tuse in decursul a 24 de ore (daca de regula tusesti, in acest caz tusea devine mai puternica)
  • Pierdere a mirosului sau a gustului – acest lucru insemnand ca nu poti simti miros sau gust sau acestea sunt diferite.

Daca copilul dvs prezinta unul dintre aceste simptome, acestia nu trebuie sa vina la scoala si ei trebuie sa ramana acasa. Indemnam toti parintii sa isi programeze un test cat mai repede cu putinta si sa informeze scoala despre rezultatul obtinut.

In concordanta cu instructiunile de la Guvern un elev care prezinta simptome va fi izolat intr-un spatiu in care sa nu aibe contact cu ceilalti elevi in timp ce vom contacta parintii sa vina sa ii ia de la scoala.

Recomandam asadar in acest caz ca familia sa organizeze testarea elevului care are simptome. In continuare, detalii vor fi oferite celorlalte familii care sunt potential afectate de acest lucru .

Ce trebuie sa facem daca cineva din locuinta/bula noastra are simptome specific COVID19?

Daca un elev are unul dintre simptomele prezentate mai sus acestia nu trebuie sa vina la scoala si un test pentru depistarea COVID19 ar trebui organizat cat mai repede cu putinta.

Gidul NHS stipuleaza:

  • Stai acasa daca ai simptome- asta inseamna sa nu parasesti casa sis a pastrezi distanta fata de membri familiei.
  • Daca faci un test pentru ca ai simptome, toti ceilalti oameni din casa ta ar trebui sa ramana in casa pana la aflarea rezultatului.
  • Toata lumea care este in bula de support trebuie sa ramana acasa de asemenea.

Urmati legatura  pentru programarea unui test pentru Coronavirus :: Arrange Coronavirus test

Daca elevii s-au intors recent dintr-o tara care se afla pe lista de carantinare la intrare in UK, va rugam ca acesti elevi sa urmeze 14 zile de auto-izolare inainte ca acestia sa intoarca la scoala. Daca sunteti nesiguri care sunt tarile aflate pe aceasta lista, va rugam sa consultati informatiile pe care le gasiti pe site-ul Guvernului, sectiunea  Sfaturi de calatorie in strainatate Foreign travel advice

Referitor la absente va rugam sa sunati la scoala pana la ora 8:45am la numarul de telefon 0121 566 64441. Daca nu obtineti legatura directa, va rugam lasati un mesaj vocal.

Va auto-izolati? Va puteti califica pentru diferite fonduri de sprijn daca nu puteti munci www.birmingham.gov.uk/testandtracepayment ‘

Din data de 28 Septembrie 2020, daca ai primit rezultat pozitiv pentru COVID19  sau daca ti se spune de catre NHS sa te auto-izolezi datorita unui contact direct cu o persoana testata  pozitiv e posibil sa fii eligibil pentru primirea unei sume de £500. Plata acestor sume va fi facuta doar persoanelor care sunt testate pozitiv incepand cu data de 28 Septembrie (nu inainte de aceasta data). Aceasta schema de ajutor se finalizeaza in 31 Ianuarie 2021.

Aceasta schema de sprijin Test and Trace (Testeaza si Urmareste) este destinata doar persoanelor cu venit  financiar scazut, si care legal trebuie sa se izoleze pentru 14 zile si nu pot munci de acasa in aceasta perioada de timp.

Serviciu de Suport

Hall Green Families (Serviciul Familiile din Hall Green) ofera un serviciu de sprijin, gratuit si confidential. Acesta este un serviciu format dintr-o echipa mica de oameni, disponibili sa te ajute pe tine si pe familia cu niste produse si fonduri de urgenta, uniforma, bunuri, spriin IT, bunastare mentala si alte aspecte- inclusiv pe durata vacantei. Puteti sa ii contactati la urmatorul numar de telefon : 0757 0953519.

Intrebari si solicitari

Datorita restrictiilor impuse de COVID19 noi permitem primirea oricarui vizitator in Receptie doar pe baza de programare. Pentru intrebari sau solictari va rugam sa sunati la scoala 0121 566 6444 sau trimiteti email enquiry@moseley.bham.sch.uk.

Dorim sa va multumim din nou pentru sprijinul acordat in aceste timpuri dificile si asteptam cu nerabdare sa ne revedem si va primim inapoi in scoala, luni 2 Noiembrie.

Cu sinceritate, 

Mr A Bate

Head Teacher

Term Dates

School News

Student Handbook

Photo Gallery

School Website Design by Blue Apple Education