In atentia parintilor/ingrijitorilor

Referitor: Vacanta de Iarna- vacanta de Craciun

Stimate parinte/ingrijitor,

Scoala Moseley lucreaza in parteneriat cu familiile elevilor nostri pentru a ne asigura ca acestia frecventeaza cu regularitate scoala. Pe acesta cale va reamintim ca responsabilitatea fiecarui parinte este aceea de a se asigura ca copilul sau vine la scoala. Absentele regulate produc perturbari in educatia continua a copilul dvs.

Referitor la programarea sau extinderea vacantelor in timpul anului scolar va reamintim ca aceste absente sunt neautorizate si ca atare vor fi nemotivate; acest lucru include orice absenta inregistrata inainte sau dupa vacanta de Craciun.

Va reamintim ca in situatia actuala, creata de pandemia legata de virusul COVID19, fiecare calatorie in afara tarii, cu precadere in Romania, este subiectul carantinarii pentru 14 zile la momentul intoarcerii in Marea Britanie. Va reamintim ca regulile privind izolarea si carantinarea in Marea Britanie, stabilite de catre Guvernul Britanic trebuie urmate cu strictete iar incalcarea acestor reguli poate atrage dupa sine amendarea si penalizarea persoanelor in cauza.

In cazul in care doriti sa calatoriti in Romania, in timpul vacantei de iarna, va rugam sa luati in considerare ca acest lucru nu se va putea realiza fara ca dvs. sa ramaneti in izolare la momentul intoarcerii in Marea Britanie. Acest lucru va crea perturbari si intreruperi in procesul educational al copilului dvs.

In acest caz, va rugam sa reconsiderati orice plan de calatorie si sa urmati cu strictete regulile scolii noastre precum si indrumarile oferite de Guvernul Britanic https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/romania  si de Ambasada Romaniei la Londra/ site-ul MAE http://www.mae.ro/node/51935 .

Ca atare, va sfatuim ca dvs. in calitate de părinte / îngrijitor al unui copil cu vârsta școlară legală, aveți responsabilitatea legală de a asigura educația cu normă întreagă adecvată vârstei, abilității și aptitudinii copilului și a oricăror nevoi educaționale speciale pe care le poate avea copilul, fie prin participare periodică la școală, fie altfel in acord cu Legea educației din 1996, secțiunea 444.

Va multumim pentru sprijinul acordat in asigurarea unui parteneriat de incredere intre comunitatea de parinti

si scoala Moseley.

Ganduri bune/ Best Regards,

Ramona Racotea

Term Dates

School News

Student Handbook

Photo Gallery

School Website Design by Blue Apple Education